EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL www.erdetmulig.no 

Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet

Lagt inn 22.06.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien: Norden

Jeg er kanskje den eneste som har sagt det, men Island var faktisk både billigere og mildere enn jeg hadde trodd på forhånd. Og Reykjavik har en unik atmosfære som bør oppleves uansett hvor mye det koster.



Nå hadde jeg da også fordommer om at Island skulle være veldig mye dyrere enn Norge og det er det faktisk ikke, kaffen koster faktisk mindre enn på en kaffebar i Norge selv om det å spise på restaurant er enda verre enn i Norge. Men, likevel var det umulig å ikke kose seg i Islands hovedstad, den nordligste i verden. Været var mildt sagt skiftende med både strålende solskinn og heftige regnbyger omtrent i løpet av en time.



De to første bildene viser to av de mest ikoniske bildene man gjerne ser fra Reykjavik. Det første er Harpa, et konserthus som ligger helt ute i havgapet men fortsatt i sentrum. Det andre er Hallgrímskirkja. som ser ut som et romskip som er i ferd med å ta av fra den høyeste åsen i byen. Statuen på det tredje bildet er av Ingolfur Arnarson, opprinnelig fra Sunnfjord i Norge og regnes som den første norrøne bosetteren av Island. Ved denne statuen har du også godt utsikt over Harpa og de lave sentrumsområdene.



Reykjavik har rundt 250 000 innbyggere og er således ingen stor by, men bebyggelsen sprer seg langt utover takket være overraskende brede veier med mye trafikk, omtrent som man ser i USA. Men, sentrum er likevel ganske kompakt og fotgjengervennlig, med mange gågater. Det er ganske tydelig at det er mye turister for hovedgatene er full av skilt på engelsk og i tillegg legger man fort merke til de mange mange utestedene, så reykjavik er åpenbart en partyby.



Det siste virker nesten litt rart, ettersom prisene på utesteder er minst like høye som i Norge, men likevel er islendingene kjent for å være sosiale og det er folk på puber og cafèer til nærmest alle døgnets tider. Det hjelper jo litt at det i mai under mitt besøk omtrent er lyst døgnet rundt. Det finnes også mange uteserveringer, noe som kanskje er litt mer for vikinger i et ganske regnfullt klima med mye vind.



Et av de viktigste områdene i byen ligger ved innsjøen Reykjavikurtjørn. Her liger byens rådhus, omtrent ute i vannet og det er her man finner Alltinget, altså landets nasjonalforsamling, i et bygg som faktisk minner mer om et forsamlingshus enn et parlament. Men, ved siden av finner man byens domkirke og innsjøen i seg selv er omgitt av promenader og en ganske trivelig park. Roen i parken blir dog avbrutt hvert femte minutt av fly som skal lande på Reykjavik Airport.



Dette må ikke forveksles med Keflavik Airport der de fleste utenlandsflyene lander. Inne i sentrum ligger en annen flyplass som i all hovedsak har avganger til andre byer på Island og fungerer nærmest som landets buss-selskap. Det er forsåvidt fint med en flyplass man kan spasere til, men det er mange som synes den ligger litt vel nærme sentrumsbebyggelsen. Et annet populært turistområde ligger bare et par kvartaler nord for Alltinget og kalles Old Harbour.



Dette er et gammelt havneområde der det fortsatt foregår noe handel, men det er først og fremst et turistområde med restauranter og barer og muligheter for hvalsafari og mye annet. Kanskje ikke det mest fotogene stedet i byen, men en viss sjarm har det jo. Herfra har man også god utsikt til Harpa og ikke minst utover havet. På vei til konserthuset kom jeg over noe jeg ikke trodde jeg ville få se på Island, nemlig et lokomotiv. Det har ikke gått vanlige tog her, men dette er rester etter godsbane langs havna.



Island er en øy langt ute i Nordsjøen, så den eneste fornuftige måten å komme seg hit på er med fly. Fra Norge kjører både SAS, Norwegian og Icelandair fra Oslo til Keflavik og det går også fly til blant annet Bergen. Icelandair har et spesialtilbud som gir deg mulighet til å overnatte noen netter i Reykjavik på vei til eller fra USA og Canada uten noe særlig ekstra kostnad. Fra Keflavik går det ofte flybuss som bruker tre kvarter inn til Reykjavik. Skal du til andre byer på island er fly fra Reykjavik Airport det raskeste, men det går også busser over hele øya ofte bare en om dagen på de mest øde stedene. Du kan også ta ferje fra Danmark til Island med Smyril Line.

GOD TUR! ... Alle foto: Kyrre Dahl, erdetmulig.no

  • Se også: Bli med til verdens mest berømte kjeller eller:
  • Les mer om: Norden

    Liker du bloggen? Følg den på: FACEBOOK eller TWITTER
  • 
    BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
    Booking.com

    DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:

    
    Deal, badeby med historie i Kent

    Lagt inn 16.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Storbritannia

    Deal er en gammel havneby, som nå fungerer mest som en badeby og har den eneste intakte piren i Kent. Her finner man også ruiner av en gammel festning og livlige utesteder.

    LES HELE INNLEGGET


    Gloucester, en uventet havneby

    Lagt inn 10.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Storbritannia

    Ser man kjapt på kartet ligger Gloucester langt inne i landet. Men, denne byen på grensa mellom England og Wales er oppriktig stolt av sin lange historie som havneby. Nå er havneområdet blitt byens triveligste strøk.

    LES HELE INNLEGGET


    Business Class på Color Line, en stor skuffelse

    Lagt inn 22.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Ferjer og båtreiser

    Etter en nærmest traumatisk opplevelse på forrige ferjetur mellom Larvik og Hirtshals bestemte jeg meg for å bestille Business Class hos Color Line denne gangen. Det viste seg å være svært langt unna en førsteklasses opplevelse.

    LES HELE INNLEGGET


    Hotelltips: Ibis Wenceslas Square, Praha

    Lagt inn 17.04.23 - Kyrre Dahl - i kategorien: Hoteller

    Praha er full av dyre hoteller, men du trenger ikke lete lenge for å finne et rimelig rom. Det er riktignok ikke høysesong, men jeg var godt fornøyd med både pris og rom på Ibis Wenceslas Square i mars 2023.

    LES HELE INNLEGGET


    Praha - Berlin, en av Europas beste togreiser

    Lagt inn 14.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Tog og togturer

    Tenk deg en togtur med spektakulær utsikt nesten hele veien, som du kan nyte i en ordentlig restaurantvogn med bordservering, og det hele til en høyst overkommelig pris? Togreisen mellom hovedstedene i Tsjekkia og Tyskland kan virkelig anbefales.

    LES HELE INNLEGGET


    Annonse

    
    FØLG BLOGGEN MED:





    Om bloggen

    Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser. Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog! Les mer...

    ANNONSEINFO

    SØK I BLOGGEN:



    REISEMÅL:

  • FORSIDEN

  • Baltikum
  • Berlin
  • Benelux
  • Frankrike
  • Irland
  • Italia
  • Kanariøyene
  • Kroatia
  • Norden
  • Polen
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spania
  • Storbritannia
  • Sveits
  • Tsjekkia
  • Tyskland
  • Østerrike
  • Andre Reisemål

  • KATEGORIER:

  • TOG
  • METRO
  • FLY
  • BUSS
  • FERJE OG BÅT
  • MAT OG DRIKKE
  • HOTELL
  • ANNET

  • KRONOLOGISK:


  • April 2023
  • Mars 2023
  • Februar 2023
  • Januar 2023
  • Desember 2022
  • November 2022
  • Oktober 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • Juli 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Enda eldre


  • TOG og TOGREISER
    Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,



    Her er alle innlegg om tog
    LES MER


    OVERNATTING
    Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert



    Her er alle innlegg om hoteller
    LES MER


    MAT OG DRIKKE
    Jeg er glad i kaffe og billig mat



    Her er alle innlegg om mat og drikke
    LES MER


    ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:

    Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden

    Telc, en utrolig tsjekkisk småby

    Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia

    Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet

    Llangollen Railway, veterantog i Wales

    En togtur mellom høye fjell og isbreer

    Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff

    Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England

    Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?

    På jakt etter en ufo i Katowice

    Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia

    Delft, kanskje den peneste byen i Nederland

    Frome, en småby med mange overraskelser

    Kristiansund, med fisk og vann i fokus

    Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse

    NYTTIGE LINKER:

    Veterantog i Norge, sommeren 2020
    
    PERSONVERN:
    Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin

    NORDEN
    Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner



    Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
    LES MER


    SLOVENIA
    Vakker natur og gamle byer



    Her er alle innlegg fra Slovenia
    LES MER


    BENELUX
    Fra det urbane og moderne til historiske perler



    Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
    LES MER


    POLEN
    Billig land med mye å by på



    Her er alle innlegg fra Polen
    LES MER

    BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
    Booking.com

    SVEITS
    Fantastiske tog og spektakulært landskap



    Her er alle innlegg fra Sveits
    LES MER


    PORTUGAL
    Billig ferieland med overraskelser



    Her er alle innlegg fra Portugal
    LES MER


    KANARIØYENE
    Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer



    Her er alle innlegg fra Kanariøyene

    LES MER


    MALTA
    En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur



    Her er alle innlegg fra Malta

    LES MER


    ITALIA
    Få land har så mye historie å by på som Italia



    Her er alle innlegg fra Italia

    LES MER


    BERLIN
    Europas mest avslappende og spennende hovedstad



    Her er alle innlegg fra Berlin

    LES MER


    KROATIA
    Sol, vin, trøfler og oliven




    Her er alle innlegg fra Kroatia
    LES MER