|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
Verdens beste jernbanemuseum
Lagt inn 03.02.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Tog - Jernbane
I York ligger det britiske jernbanemuseet med mange flotte utstilte togvogner og mye annet å se på. Jeg tar sjansen på å utrope National Railway Museum til verdens beste! Og, det er gratis!
Ikke nok med at York er en flott gammel by i seg selv, med blant annet mye historie fra vikingtiden og mye mer. Det er i York man finner National Railway Museum, rett ved siden av togstasjonen. Dette er det mest interessante jernbanemusèet jeg har vært på og viser med stor tydelighet hvilket land som startet togrevolusjonen og hvor viktig jernbanen har vært for Storbritannia.
For en som liker tog er det så mye å se på, at du trenger flere dager på å komme deg gjennom alt. Her finner man blant annet en kopi i full størrelse av The Rocket, det aller første lokomotivet som fraktet passasjerer over lengre distanser i 1829. Det er fascinerende lite av størrelse og forsvinner nesten i mengden av alle de andre store lokomotivene, men slik så toget ut for nesten 200 år siden.
Utstillingen av togvogner fyller flere digre haller i National Railway Museum, som er tettpakket med gamle vogner, lokomotiver og annet materiell. Noe av det er kopier, mens andre utstillingsobjekter er pusset elegant opp. Noe er selvsagt også helt orginalt.
Her finner man mange tog som på en eller annen måte har revolusjonert togdriften, enten ved å være først, raskest eller størst. Du kan gå inn i noen av dem og se hvordan det ser ut på innsiden og til og med gå under for å se hvordan det ser ut under. Man har også brukt energi på å lage en tidsmessig riktig ramme rundt utstillingene.
Det er satt av mye plass til kongelig materiell. I en lengre periode hadde kongene og enda viktigere dronningene av Storbritannia sine egne togvogner og her kan man utforske luksusen de opplevde. Ofte var det på toget de kongelige bodde mens de reiste rundt på besøk i sitt eget rike, så her finner man både sengeplasser, kjøkken og alt annet man trengte.
Det er mange forskjellige typer tog på utstilling. Passasjertogene får en naturlig stor plass, men man har også fokus på gods. Særlig de gamle postvognene skiller seg ut. Rart å tenke på at man i mange år ikke bare fraktet posten med tog, men her satt det folk og sorterte post mens toget suste avgårde. Jeg kan forklare og fortelle om alt som er her, men det er bedre å ta en tur selv. National Railway Museum er interessant også for de som ikke er så opptatt av tog!
Det eneste negative med dette musèet må være at det er så mye å se på. Nå har jeg vært her tre ganger og jeg vil gjerne en tur til. I tillegg til togvognene er det nemlig så mye annet å utforske her også. Det er flere cafèer som selger mat og drikke til grei pris og det er selvsagt butikk som selger togbøker og souvenirer for eksempel. Og det beste? Det er gratis inngang! Men, doner gjerne noen pund til driften, det er en ikke-kommersiell stiftelse som står bak National Railway Museum.
York har svært gode togforbindelser med resten av England. Det går tog til London ( 2 timer ) minst to ganger i timen med LNER. Grand Central har også noen daglige avganger til London. Crosscountry kjører to ganger i timen til Birmingham og Bristol, Northern kjører flere ganger i timen til Leeds og Manchester. Edinburgh og Glasgow er tilgjengelig flere ganger i timen med LNER og Crosscountry. Nærmeste flyplass med forbindelser til Norge blir enten Newcastle eller Manchester. Du kan gå gjennom York stasjon for å komme til musèet.
GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl
Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig
Dette innlegget er også publisert på reisemedtog.no Ekstern lenke
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
Deal, badeby med historie i Kent
Lagt inn 16.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Deal er en gammel havneby, som nå fungerer mest som en badeby og har den eneste intakte piren i Kent. Her finner man også ruiner av en gammel festning og livlige utesteder.
|
Gloucester, en uventet havneby
Lagt inn 10.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Ser man kjapt på kartet ligger Gloucester langt inne i landet. Men, denne byen på grensa mellom England og Wales er oppriktig stolt av sin lange historie som havneby. Nå er havneområdet blitt byens triveligste strøk.
|
Business Class på Color Line, en stor skuffelse
Lagt inn 22.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Ferjer og båtreiser
Etter en nærmest traumatisk opplevelse på forrige ferjetur mellom Larvik og Hirtshals bestemte jeg meg for å bestille Business Class hos Color Line denne gangen. Det viste seg å være svært langt unna en førsteklasses opplevelse.
|
Hotelltips: Ibis Wenceslas Square, Praha
Lagt inn 17.04.23 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Hoteller
Praha er full av dyre hoteller, men du trenger ikke lete lenge for å finne et rimelig rom. Det er riktignok ikke høysesong, men jeg var godt fornøyd med både pris og rom på Ibis Wenceslas Square i mars 2023.
|
Praha - Berlin, en av Europas beste togreiser
Lagt inn 14.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Tog og togturer
Tenk deg en togtur med spektakulær utsikt nesten hele veien, som du kan nyte i en ordentlig restaurantvogn med bordservering, og det hele til en høyst overkommelig pris? Togreisen mellom hovedstedene i Tsjekkia og Tyskland kan virkelig anbefales.
|
|
|
Annonse
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
April 2023
Mars 2023
Februar 2023
Januar 2023
Desember 2022
November 2022
Oktober 2022
September 2022
August 2022
Juli 2022
2022
2021
2020
2019
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden
Telc, en utrolig tsjekkisk småby
Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia
Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet
Llangollen Railway, veterantog i Wales
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
Kristiansund, med fisk og vann i fokus
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
|
PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|