|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
Trier, en tysk by fra Romertiden
Lagt inn 17.11.2018 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Tyskland
Trier er en by som er så gammel at det er vanskelig å si nøyaktig når byen ble grunnlagt. Den var stor allerede i Romertiden og betraktes av mange som Tysklands eldste by.
Det er restene etter romerne som er det store trekkplasteret i Trier, en by som ligger helt vest i landet med Luxemmbourg et steinkast unna. Byen har i dag drøyt 100 000 innbyggere og er i seg selv en helt ålreit middels stor tysk by, med med noen særegne attraksjoner. En av dem skiller seg klart ut.
Det er den gamle byporten Porta Nigra, som stammer fra Romertiden. Den har blitt forandret og påbygd underveis, vi snakker tross alt om tusenvis av år. Den formen porten har i dag er et resultat av at Napoleon var innom Trier. Opprinnelig var det fire slike byporter i Trier, nå er det bare denne igjen.
Porta Nigra er det gamle latinske navnet, som er beholdt. Det betyr den sorte porten og kommer av fargen som er forårsaket av steinen som er brukt. Foran Porta Nigra er det rester av noen søyler. De ser litt malplasserte ut, men de er viktige, for disse stammer fra Romertiden og forteller hvordan gateløpet gikk for nesten 2000 år siden.
Fortsatt er dette byporten som tar deg inn nordfra og rett inn i hovedgata i Trier. Følger du gata sørover kommer du til hovedtorget, der gågatene stråler ut i alle retninger, noen av dem ganske langt. Østover ser du den enorme Trier Dom, eller Katedralen. Den er også gammel og er blitt bygd på og bygd på så den er enorm i våre dager.
Byens sentrum består av generellt gamle hus og det virker for meg som om det ikke var så mye som ble ødelagt under andre verdenskrig her sammenlignet med andre tyske byer. Eventuelllt at byen er pent bygd opp igjen med ganske mange flotte gamle bygninger. Siden byen tross alt har eksistert i flere tusen år er det også spennende bygninger fra Middelalderen som er tatt vare på.
Men, det er ikke noe tvil om at det er de romerske ruinene som er de mest interessante. Den romerske byen må ha vært relativt stor, for selv i dag strekker severdighetene seg utover flere kilometer. Det er en bro over Mosel som kalles Rømerbrücke, altså romerbroen. Den skal være fra Romertiden. Kaiserthermen er store ruiner av gamle romerske bad og enda lenger ute ligger resten av en amfiteater.
En annen ting Trier er kjent for er at dette var fødebyen til Karl Marx. Du kan finne huset der han bodde i sine unge år i en av gatene som stråler ut fra Torget. Det er en relativt anonym bygning som er lett å overse, men det skal være mulig å gå inn i huset. Ellers er byen full av cafèer og spisesteder og er så heldig å ha flere moderne kjøpesentre midt i byen. Så uansett er dette et helt greit sted for noen dager.
Trier er overraskende vanskelig å komme til, ettersom det er flere år siden det gikk Intercity-tog hit. Det går lokaltog i alle retninger, nordover til Køln, østover til Koblenz via Mosel-dalen, Sørover til Saarbrücken og vestover til Luxembourg. Alle disse går minst en gang i timen. For de fleste andre destinasjoner lønner det seg å bytte i Koblenz. Det går buss til flyplassen Hahn som Ryanair kaller Frankfurt, selv om den er mye nærmere Trier enn Frankfurt. For fly til Norge blir det nok Frankfurt International, Køln/Bonn eller Düsseldorf. Luxembourg har også flyplass, men såvidt jeg vet ingen forbindelser til Norge.
GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl - Se også: Luxembourg, En perfekt weekendtur
Liker du bloggen? Følg med på: FACEBOOK eller Twitter
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
Rostock, Hansaby med unike bydeler
Lagt inn 27.09.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Tyskland
Rostock er en by som har en variert fortid, men den moderne utgaven er en av de mest spennende byene i Nord-Tyskland. Sentrum er greit nok, men de mest unike delene finner du ikke uten litt hjelp.
|
Hotelltips: B&B Hotel, Rostock Hafen
Lagt inn 16.09.23 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Hoteller
Rostock er en av mine favorittbyer i Nord-Tyskland, en gammel hansaby som er verdt et besøk. Det er ingen stor turistmagnet, men det betyr jo at det er mulig å finne rimelig hotell på sommeren. B&B Hotels er en kjede jeg kjenner godt til og Rostock-Hafen er et relativt nytt tilskudd til kjeden.
|
Szczecin, på vei i riktig retning
Lagt inn 02.09.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Polen
Første gang jeg var i Szcecin var jeg ikke imponert. Gamlebyen var en vits, hovedgatene var trafikktunge og det var få fotgjengervennlige områder. Denne gangen opplevde jeg byen ganske annerledes og må si at det går i riktig retning.
|
Den gamle veien til Tyskland
Lagt inn 31.08.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Annet
På vei hjem fra Lübeck tok jeg den gamle fuglefluktslinjen. Ikke fordi at jeg trodde det var en snarvei, men jeg hadde et par andre grunner.
|
Det gamle Szczecin, ikke lett å finne
Lagt inn 19.08.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Polen
Hvis du drar innom Gamlebyen i Szczecin og forventer en historiske torg og bygninger så blir du fort skuffet. Men, det finnes faktisk en del ting i området som har historisk interesse.
|
|
|
Annonse
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
September 2023
August 2023
Juli 2023
Juni 2023
Mai 2023
April 2023
Mars 2023
Februar 2023
Januar 2023
2023
2022
2021
2020
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden
Telc, en utrolig tsjekkisk småby
Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia
Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet
Llangollen Railway, veterantog i Wales
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
Kristiansund, med fisk og vann i fokus
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
|
PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|