EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL www.erdetmulig.no 

Donauwörth, en av de romantiske byene

Lagt inn 28.04.2018 - Kyrre Dahl - i kategorien: Tyskland

Donauwörth er en liten by i Bayern, plassert på den såkalte romantiske veien. Byen er til tider både søt og romantisk, men den har også et lite problem.



Donauwörth har i underkant av 20 000 innbyggere og har en lang historie. Av navnet forstår man at elva Donau går gjennom byen, det er her den møter elva Wörnitz. Det mest iøyenfallende for besøkende er byporten, Rieder Tor, som fortsatt er den mest naturlige veien å gå fra jernbanestasjonen til sentrum.



Rieder Tor nås over en bru over en kanal, der man har anlagt en lang promenade langs det som er igjen av bymuren. Dette er en veldig populær spasertur, særlig på en solrik søndag som på disse bildene. Spaserturen vil avsløre flere byporter og gamle bygninger som er bygget inn i den eldgamle bymuren.



Sentrum av Donauwörth ligger på en høyde, med den obligatoriske katedralen på toppen. Herfra har man god utsikt over dalstrøkene nedenfor. Den viktigste gata i byen er Reichsstrasse, som åpenbart er en gammel gjennomfartsåre med mange gamle og monumentale bygninger. Det eneste som er litt trist er at gjennomgangstrafikken fortsatt går gjennom Reichsstrasse.



De fleste av butikkene i byen ligger i den før nevnte hovedgata, mens cafèene og restaurantene ligger på sørsiden av Rieder Tor, i det som åpenbart er en litt nyere bydel. Her finner man blant en stor utecafè rett ved kanalen og byporten. Det er også her man finner byens gågate, som kan forklare hvorfor det er mer liv her enn i selve gamlebyen.



Liker man gamle byer er Donauwörth verdt et besøk. Den store kirken på toppen heter Liebfrauenmünster og ble bygd på 1400-tallet. Rådhuset ble opprinnelig oppført på 1200-tallet, og i denne byen finner man også det eldste kjente byggverket etter den tyske ridder-ordenen, Deutschordenshaus.



Byen har en lang og til dels voldelig historie. Store deler av Reichsstrasse ble ødelagt under andre verdenskrig, men er senere gjenoppbygd. Trettiårskrigen på 1600-tallet har også en viktig bakgrunnshistorie fra Donauwörth og her fant et viktig slag sted under Napoleons fremmarsj gjennom Europa, står det å lese på Wikipedia. Det er Donau som flyter stille forbi på bildet under, Wörnitz kommer ut fra venstre.



Som nevnt er Donauwörth en av byene på den romantiske veien, romantische strasse, som allerede er en stor turistattraksjon. Her finner man noen av de peneste gamle byene i Sør-Tyskland. Dette er kanskje ikke den mest kjente, men så er det da også mange små og store byer på listen. Den kanskje mest kjente av alle er Rothenburg ob der Tauber. Det er skiltet sykkelvei langs hele den romantiske veien, 366 kilometer.



Donauwörth ligger 46 kilometer nord for Augsburg, og dermed er det gode togforbindelser både dit og til München, som nåes på en times tid. Det går også tog til Nürnberg, Ingolstadt, Ulm og Nördlingen, en annen by på den romantiske veien. Det går også noen daglige intercity-tog eller ICE til Berlin, Hamburg og andre tyske byer

GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl

Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig

Du kan også følge bloggen på Twitter eller på Bloglovin: Klikk her for Bloglovin



BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
Booking.com

DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:


Rostock, Hansaby med unike bydeler

Lagt inn 27.09.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Tyskland

Rostock er en by som har en variert fortid, men den moderne utgaven er en av de mest spennende byene i Nord-Tyskland. Sentrum er greit nok, men de mest unike delene finner du ikke uten litt hjelp.

LES HELE INNLEGGET


Hotelltips: B&B Hotel, Rostock Hafen

Lagt inn 16.09.23 - Kyrre Dahl - i kategorien: Hoteller

Rostock er en av mine favorittbyer i Nord-Tyskland, en gammel hansaby som er verdt et besøk. Det er ingen stor turistmagnet, men det betyr jo at det er mulig å finne rimelig hotell på sommeren. B&B Hotels er en kjede jeg kjenner godt til og Rostock-Hafen er et relativt nytt tilskudd til kjeden.

LES HELE INNLEGGET


Szczecin, på vei i riktig retning

Lagt inn 02.09.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Polen

Første gang jeg var i Szcecin var jeg ikke imponert. Gamlebyen var en vits, hovedgatene var trafikktunge og det var få fotgjengervennlige områder. Denne gangen opplevde jeg byen ganske annerledes og må si at det går i riktig retning.

LES HELE INNLEGGET


Den gamle veien til Tyskland

Lagt inn 31.08.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Annet

På vei hjem fra Lübeck tok jeg den gamle fuglefluktslinjen. Ikke fordi at jeg trodde det var en snarvei, men jeg hadde et par andre grunner.

LES HELE INNLEGGET


Det gamle Szczecin, ikke lett å finne

Lagt inn 19.08.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Polen

Hvis du drar innom Gamlebyen i Szczecin og forventer en historiske torg og bygninger så blir du fort skuffet. Men, det finnes faktisk en del ting i området som har historisk interesse.

LES HELE INNLEGGET


Annonse


FØLG BLOGGEN MED:





Om bloggen

Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser. Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog! Les mer...

ANNONSEINFO

SØK I BLOGGEN:



REISEMÅL:

  • FORSIDEN

  • Baltikum
  • Berlin
  • Benelux
  • Frankrike
  • Irland
  • Italia
  • Kanariøyene
  • Kroatia
  • Norden
  • Polen
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spania
  • Storbritannia
  • Sveits
  • Tsjekkia
  • Tyskland
  • Østerrike
  • Andre Reisemål

  • KATEGORIER:

  • TOG
  • METRO
  • FLY
  • BUSS
  • FERJE OG BÅT
  • MAT OG DRIKKE
  • HOTELL
  • ANNET

  • KRONOLOGISK:


  • September 2023
  • August 2023
  • Juli 2023
  • Juni 2023
  • Mai 2023
  • April 2023
  • Mars 2023
  • Februar 2023
  • Januar 2023
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Enda eldre


  • TOG og TOGREISER
    Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,



    Her er alle innlegg om tog
    LES MER


    OVERNATTING
    Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert



    Her er alle innlegg om hoteller
    LES MER


    MAT OG DRIKKE
    Jeg er glad i kaffe og billig mat



    Her er alle innlegg om mat og drikke
    LES MER


    ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:

    Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden

    Telc, en utrolig tsjekkisk småby

    Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia

    Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet

    Llangollen Railway, veterantog i Wales

    En togtur mellom høye fjell og isbreer

    Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff

    Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England

    Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?

    På jakt etter en ufo i Katowice

    Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia

    Delft, kanskje den peneste byen i Nederland

    Frome, en småby med mange overraskelser

    Kristiansund, med fisk og vann i fokus

    Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse

    NYTTIGE LINKER:

    Veterantog i Norge, sommeren 2020
    
    PERSONVERN:
    Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin

    NORDEN
    Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner



    Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
    LES MER


    SLOVENIA
    Vakker natur og gamle byer



    Her er alle innlegg fra Slovenia
    LES MER


    BENELUX
    Fra det urbane og moderne til historiske perler



    Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
    LES MER


    POLEN
    Billig land med mye å by på



    Her er alle innlegg fra Polen
    LES MER

    BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
    Booking.com

    SVEITS
    Fantastiske tog og spektakulært landskap



    Her er alle innlegg fra Sveits
    LES MER


    PORTUGAL
    Billig ferieland med overraskelser



    Her er alle innlegg fra Portugal
    LES MER


    KANARIØYENE
    Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer



    Her er alle innlegg fra Kanariøyene

    LES MER


    MALTA
    En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur



    Her er alle innlegg fra Malta

    LES MER


    ITALIA
    Få land har så mye historie å by på som Italia



    Her er alle innlegg fra Italia

    LES MER


    BERLIN
    Europas mest avslappende og spennende hovedstad



    Her er alle innlegg fra Berlin

    LES MER


    KROATIA
    Sol, vin, trøfler og oliven




    Her er alle innlegg fra Kroatia
    LES MER