|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
På julemarked i Bath
Lagt inn 02.12.2017 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Bath er en usedvanlig elegant engelsk by og på denne tiden av året blir byen i tillegg lyst opp av sitt populære julemarked.
Bath kalles ofte den gylne byen på grunn av den spesielle fargen på husene i byen. Fargen stammer fra lokal stein, mens navnet på byen har sin opprinnelse i at dette er et gammelt badested fra romertiden. Her bor også noen av de rikeste i Storbritannia og Bath er en populær turistdestinasjon året rundt.
Likevel slår byen på stortromma fra slutten av november med sitt eget julemarked, som sies å være det største i Sørvest-England. Folk kommer langveisfra for å oppsøke markedet, som består av flere hundre boder med all slags mat og varer til salgs. Og så er det stemningen da, selvfølgelig.
I forbindelse med markedet blir det også mye lys og aktivitet. Dette lyser kraftig opp i den mørke tiden av året, for også i denne delen av Europa er det mørkt allerede klokka 16 nå. Det er særlig utover kvelden at folk strømmer til julemarkedet i Bath.
Hva kan man så kjøpe på dette markedet. Svaret er vel kort og greit mye rart. Det virker som om det er mye lokale entreprenører som selger spesielle varer, ikke alt er knyttet opp mot jul, men det virker som om hver bod har hver sin spesialitet.
Det selges også mye mat og drikke og lokal mat er tydeligvis ganske viktig. Andre salgsboder selger mer normal mat som burger og pudding og noen boder er til og med tilrettelagt med stoler og bord. Faktisk er det noen ganger bodene er så store at det ser ut som de faktisk er en del av det vanlige gatebildet.
Hvis jeg forstår dette riktig så er det opprinnelige markedet i området rundt katedralen, men i de siste årene har markedet vokst utover i sidegatene og nedover mot Southgate og jernbanestasjonen. I den delen av byen virket det som om det var mer dusinvarer til salgs, men prisen kan jeg ikke si noe særlig om.
Bath er en by som har mye mer å by på enn julemarkedet, blant annet har byen en spesiell gammel bro med butikker på begge sider, Pulteney Bridge. Det er bare fire slike broer i verden, en av dem er i Firenze. Du kan også se de berømte romerske badene og selv se den meget spesielle arkitekturen. Men vær klar over at Bath generellt er en dyr destinasjon.
Bath ligger 90 minutter med tog vest for London, bare 10 minutter unna Bristol. Det går tog fra London Paddington to ganger i timen og bestiller du på nettet på forhånd kan du få rimelige billetter, se GWR.COM. Det går også mange tog fra Bath til byer som Cardiff og Southampton, og flere ganger i timen til Bristol, der man også finner nærmeste flyplass. Den mest praktiske flyplassen for nordmenn er Heathrow, med bytte til buss i Reading. Gatwick er også enkel å nå med togbytte i Reading.
GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl
Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig
Du kan også følge bloggen på Twitter eller på Bloglovin: Klikk her for Bloglovin
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
Tidlig vinter i Arendal
Lagt inn 16.01.2021 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Norden
Det er frustrerende vanskelig å komme seg noe sted om dagen, men i november var jeg en liten tur i Arendal. Byen viste seg fra sin beste side med strålende solskinn og ikke en turist i sikte.
|
Hotelltips: Lille Hotell, Arendal
Lagt inn 09.01.21 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Hoteller
Arendal er en by der det kan være vanskelig å finne rimelig hotell. Under mitt besøk i november var Lille Hotell det rimeligste alternativet så da måtte jo det testes ut.
|
En fin høstdag i Kristiansand
Lagt inn 19.12.2020 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Norden
Jeg la nylig ut et innlegg fra et besøk i Kristiansand i desember. Men, jeg har vært flere ganger i Sørlandets hovedstad i høst og under mitt besøk i oktober var det så fint vær at jeg kunne sitte ute og drikke kaffe. Byen viste seg virkelig fra sin fineste side.
|
Hotelltips: Comfort Hotel, Kristiansand
Lagt inn 12.12.2020 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Hoteller
Det ble et helt ålreit opphold på Comfort Hotel i Kristiansand. Det var enkelt å finne og sentralt til det aller aller meste i byen. Men, prisen var det som gjorde utslaget.
|
Et adventsbesøk i Kristiansand
Lagt inn 07.12.2020 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Norden
Normalt på denne tiden av året pleier jeg å dra til sydligere strøk, men i disse korona-tider er Kristiansand det nærmeste jeg kommer "Syden". Det viste seg å bli et trivelig besøk, med mye lys!
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
VIL DU STØTTE BLOGGEN?
Jeg har fått flere forespørsler fra folk som vil støtte bloggen, derfor har jeg opprettet en VIPPS-konto.
Bruk nummeret nedenfor og Vipps i vei. Det er helt frivillig, men takk skal du ha! Kontoen går til mitt firma Kyrre Dahl Radionytt
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
Desember 2020
November 2020
Oktober 2020
September 2020
August 2020
Juli 2020
Juni 2020
Mai 2020
2020
2019
2018
2017
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
Kristiansund, med fisk og vann i fokus
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
Memmingen, en av Tysklands fineste byer
Ljubljana, en slovensk perle
Antwerpen: Europas flotteste jernbanestasjon
Grudziadz, en by med stort potensiale
Znojmo, en tsjekkisk fornøyelse
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
|
PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|