|
|
Ribheira Grande og varme kilder
Lagt inn 09.02.2016 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Portugal
Azorene er en vulkansk øygruppe og noen steder får det morsomme konsekvenser, som de varme kildene i nærheten av Ribheira Grande, nord på Sao Miguel.
Ribheira Grande er den nest største byen på Sao Miguel, der også Azorenes største by og innfallsport, Ponta Delgada ligger. Det er ikke så langt mellom de to byene og det er ganske tett bebyggelse hele veien, men Ribheira Grande er tydelig en egen by og hovedstad for all aktivitet nord på øya.
Det er bruene over elva som har et spektakulært drag over seg i Ribheira Grande. Den eldste brua ligger midt i Gamlebyen, men den mest imponerende er den du ser på det første bildet, som ligger nærmere kysten. Trafikken går i hver sin retning over disse bruene, så begge har en del trafikk.
Like ved ligger både katedralen og rådhuset og selvsagt byens sentrum. Det er ikke snakk om noen stor by, men den har alt man trenger. Sentrum ligger dog et stykke inn fra havet og det er ikke så rart, for bølgene på denne siden av øya er ganske røffe på denne tiden av året.
Men, nå var det egentlig ikke Ribheira Grande jeg kom til denne delen av Azorene for. Like ved, i fjellsiden over byen, ligger nemlig en ny attraksjon, Caldeira Vehla. Det er varme kilder som det ikke bare går an å bade i, det skal til og med være godt for kroppen. Visstnok åpnet denne vannparken bare for et par år siden.
Det er snakk om flere naturlige bassenger oppetter fjellsiden, med forskjellig temperatur. Vannet blir varmet opp av vulkanen under og kommer i litt forskjellige strømmer og har dermed forskjellig temperatur. Det ene bassenget er altfor varmt til å bade i, det rett og slett koker!
I månedsskiftet januar/februar er det ikke akkurat sommerlig temperatur generellt på Azorene, så det fristet ikke meg å ikle meg badetøy. Men, det var mange andre som tok seg et bad og det så faktisk ganske behagelig ut. Nå var det ikke kjempekaldt i lufta, men i 15 plussgrader er ikke badetøy det jeg tenker først på.
Det er faktisk ganske pent i dette området uansett om man bader eller ikke og de jobber tydeligvis med å utvide parken videre. Inngangsprisen er bare 2 euro, så det er jo ingen stor utgift og parken inneholder et informasjonssenter. Den eneste kafèen jeg fant lå rett på utsiden av inngangen. Det er parkering langs vegen, men det er så vidt meg bekjent ingen buss-forbindelse til de varme kildene, hvis du da ikke blir med på en guidet busstur.
Det er absolutt ingen annen måte å komme seg til Azorene på enn med fly. Det er to timer fra Lisboa og jeg fikk faktisk billettene for 9 euro hver vei med Ryanair. Det er flere andre som flyr denne strekningen, blant annet TAP Portugal og Easyjet. Vil du til de andre øyene er det mye mer komplisert, fly er den eneste muligheten om vinteren og det er dyrt, regn med 70-80 euro hver vei. Sommerferjene er en tanke billigere, men det er uansett vanskelig å komme seg rundt. På Sao Miguel er det mange busser til forskjellige steder, bussene mellom promenaden i Ponta Delgada og Ribheira Grande går cirka en gang i timen.
GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl
Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig
Du kan også følge bloggen på Twitter eller på Bloglovin: Klikk her for Bloglovin
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
Osijek, en by som fikk meg til å tenke
Lagt inn 13.12.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Kroatia
Osijek er den fjerde største byen i Kroatia, men dette er hverken en badeby eller en storby. Dette er derimot en by som overrasker deg både på en glad og en trist måte.
|
Flott togtur mellom Villach og Zagreb
Lagt inn 06.12.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Togreiser og stasjoner
Dette er en togtur som tar deg gjennom Alpene, den flotte Sava-delen, Ljubljana og helt inn i Kroatias hovedstad. En togtur som virkelig kan anbefales, også om høsten.
|
Zagreb, den store cafè-byen
Lagt inn 26.11.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Kroatia
I Zagreb er det ikke en cafè på hver gatehjørne, det er gjerne sju-åtte stykker mellom hvert hjørne. Men, det finnes også andre grunner til å reise til Zagreb!
|
Zagreb har en gamleby som overrasker
Lagt inn 22.11.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Kroatia
Sentrum i Zagreb, hovedstaden i Kroatia, er delt i to deler. Den nedre delen er den nyere delen av sentrum med butikker og spisesteder og er forsåvidt fin nok. Den øvre delen er gamlebyen, som har noen overraskelser på lager.
|
Villach, et helt greit stopp på veien
Lagt inn 16.11.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Østerrike
Jeg skal ikke påstå at Villach er en kjempespennende by, men dette er et knutepunkt for togtrafikken og må du bytte tog her, så er det helt greit sted å stoppe for en dag eller to.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| VIL DU STØTTE BLOGGEN?
Jeg har fått flere forespørsler fra folk som vil støtte bloggen, derfor har jeg opprettet en VIPPS-konto.
Bruk nummeret nedenfor og Vipps i vei. Det er helt frivillig, men takk skal du ha! Kontoen går til mitt firma Kyrre Dahl Radionytt
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
VIL DU STØTTE BLOGGEN?
Jeg har fått flere forespørsler fra folk som vil støtte bloggen, derfor har jeg opprettet en VIPPS-konto.
Bruk nummeret nedenfor og Vipps i vei. Det er helt frivillig, men takk skal du ha! Kontoen går til mitt firma Kyrre Dahl Radionytt
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
Oktober 2019
September 2019
August 2019
Juli 2019
Juni 2019
Mai 2019
April 2019
Mars 2019
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012/2011/2010
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
VIL DU STØTTE BLOGGEN?
Jeg har fått flere forespørsler fra folk som vil støtte bloggen, derfor har jeg opprettet en VIPPS-konto.
Bruk nummeret nedenfor og Vipps i vei. Det er helt frivillig, men takk skal du ha! Kontoen går til mitt firma Kyrre Dahl Radionytt
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
Kristiansund, med fisk og vann i fokus
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
Memmingen, en av Tysklands fineste byer
Ljubljana, en slovensk perle
Charleroi, verdens styggeste by, eller kanskje ikke?
Antwerpen: Europas flotteste jernbanestasjon
På julemarked i Bath
Grudziadz, en by med stort potensiale
Gaustabanen, et mesterverk av en bane
Znojmo, en tsjekkisk fornøyelse
Katowice, den nye trendy byen i Polen
Ilfracombe, en typisk seaside town
|
|