|
EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL
www.erdetmulig.no
|
|
|
Bari, hyggeligere enn man skulle tro
Lagt inn 22.12.2015 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Italia
Jeg må innrømme at jeg hadde litt fordommer mot Bari. Jeg så for meg en sliten havneby i en relativ fattig del av Italia. Bari er forsåvidt det også, men gamlebyen var virkelig noe for seg selv.
Bari er en by på størrelse med Oslo og er nok mest kjent for stedet der man tar ferje til Hellas. Men, den strategiske plasseringen gjør at det også er en gammel by, og den gamle delen av Bari er virkelig verdt en tur. Dette er en ekte gamleby der lokalbefolkningen bor og lever, men den er også pent pusset opp.
Her finner man de obigatoriske trange gatene der det så vidt er plass til to personer ved siden av hverandre omgitt av hus som er så gamle at ingen vet når de ble bygd. Gatenettet er en labyrint som motstrider all logikk, men på en eller annen måte kommer man alltid fram til en piazza, der det gjerne er en eller fire barer eller cafèer.
Legg til en bymur som går rundt deler av gamlebyen, en solid dose gamle kirker og andre religiøse bygg så begynner du kanskje å forstå hva det dreier seg om. Dette er imidlertid noe mange byer i Italia kan by på. Det spesielle med Bari er todelt: Gamlebyen er pent pusset opp, samtidig som det ikke bare er en turistattraksjon, her bor folk!
Det jeg husker best etter en ettermiddag i gamlebyen er alle familiene som sto og lagde middag i gatene. Ja, du leste riktig, maten ble tilberedt ute på gatene, mens ungene leker rundt og mopedene suser forbi. Biltrafikk er det heldigvis ikke så mye av, til det er gatene faktisk for trange. Det er noen gater med souvenirbutikker, men det butikker for lokalbefolkningen som er i flertall her.
Gamlebyen ligger forøvrig vegg i vegg med ferjeterminalen, der det går ferjer til steder som Korfu, Albania og Montenegro. Jeg har ikke tatt ferje til eller fra Bari, men ferjene er godt synlige fra gamlebyen, særlig hvis du går en spasertur oppe på den gamle bymuren, eller en runde i den gamle festningen, som ligger ved veien til ferjeterminalen.
Gamlebyen ligger på en halvøy som stikker ut i Middelhavet, så du har utsikt til havet på tre kanter. Ferjeterminalen tar opp den ene delen av triangelet, men det er en promenade på den andre siden, slik det skal være i en italiensk by.
Den nyere delen av Bari er vesentlig mer ordinær, men det var overraskende mange eksklusive butikker i gågata. Den hadde også biler utstilt for hver 100 meter, uten at jeg helt fikk med meg hvorfor. Du finner også flere hyggelige cafèer på denne strekningen, men det virket som de mest spennende stedene lå i overgangen mellom gamlebyen og nybyen.
Bari har egen flyplass, men såvidt jeg vet er det ingen flyforbindelser til Norge. Det går hurtigtog fra Bari til Roma. Det tar rundt fire timer og går tre til fire ganger daglig. Det er bedre forbindelser nordover langs østkysten, med langdistansetog av diverse art omtrent hver time til Rimini, Ancona og Bologna. Noen av disse togene forsetter til Milano og Venezia. Som nevnt går det også mange ferjeforbindelser fra Bari til andre siden av Adriaterhavet.
GOD TUR! ... Foto: Kyrre Dahl
Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig
Du kan også følge bloggen på Twitter eller på Bloglovin: Klikk her for Bloglovin
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
Deal, badeby med historie i Kent
Lagt inn 16.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Deal er en gammel havneby, som nå fungerer mest som en badeby og har den eneste intakte piren i Kent. Her finner man også ruiner av en gammel festning og livlige utesteder.
|
Gloucester, en uventet havneby
Lagt inn 10.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Ser man kjapt på kartet ligger Gloucester langt inne i landet. Men, denne byen på grensa mellom England og Wales er oppriktig stolt av sin lange historie som havneby. Nå er havneområdet blitt byens triveligste strøk.
|
Business Class på Color Line, en stor skuffelse
Lagt inn 22.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Ferjer og båtreiser
Etter en nærmest traumatisk opplevelse på forrige ferjetur mellom Larvik og Hirtshals bestemte jeg meg for å bestille Business Class hos Color Line denne gangen. Det viste seg å være svært langt unna en førsteklasses opplevelse.
|
Hotelltips: Ibis Wenceslas Square, Praha
Lagt inn 17.04.23 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Hoteller
Praha er full av dyre hoteller, men du trenger ikke lete lenge for å finne et rimelig rom. Det er riktignok ikke høysesong, men jeg var godt fornøyd med både pris og rom på Ibis Wenceslas Square i mars 2023.
|
Praha - Berlin, en av Europas beste togreiser
Lagt inn 14.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Tog og togturer
Tenk deg en togtur med spektakulær utsikt nesten hele veien, som du kan nyte i en ordentlig restaurantvogn med bordservering, og det hele til en høyst overkommelig pris? Togreisen mellom hovedstedene i Tsjekkia og Tyskland kan virkelig anbefales.
|
|
|
Annonse
|
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
ANNONSEINFO
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Baltikum
Berlin
Benelux
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
ANNET
|
KRONOLOGISK:
April 2023
Mars 2023
Februar 2023
Januar 2023
Desember 2022
November 2022
Oktober 2022
September 2022
August 2022
Juli 2022
2022
2021
2020
2019
Enda eldre
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden
Telc, en utrolig tsjekkisk småby
Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia
Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet
Llangollen Railway, veterantog i Wales
En togtur mellom høye fjell og isbreer
Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?
På jakt etter en ufo i Katowice
Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia
Delft, kanskje den peneste byen i Nederland
Frome, en småby med mange overraskelser
Kristiansund, med fisk og vann i fokus
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
|
NYTTIGE LINKER:
Veterantog i Norge, sommeren 2020
|
|
|
|
| PERSONVERN:
Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin
|
NORDEN
Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner
Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
LES MER
|
SLOVENIA
Vakker natur og gamle byer
Her er alle innlegg fra Slovenia
LES MER
|
BENELUX
Fra det urbane og moderne til historiske perler
Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
LES MER
|
POLEN
Billig land med mye å by på
Her er alle innlegg fra Polen
LES MER
|
BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
|
Booking.com
|
SVEITS
Fantastiske tog og spektakulært landskap
Her er alle innlegg fra Sveits
LES MER
|
PORTUGAL
Billig ferieland med overraskelser
Her er alle innlegg fra Portugal
LES MER
|
KANARIØYENE
Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer
Her er alle innlegg fra Kanariøyene
LES MER
|
MALTA
En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur
Her er alle innlegg fra Malta
LES MER
|
ITALIA
Få land har så mye historie å by på som Italia
Her er alle innlegg fra Italia
LES MER
|
BERLIN
Europas mest avslappende og spennende hovedstad
Her er alle innlegg fra Berlin
LES MER
|
KROATIA
Sol, vin, trøfler og oliven
Her er alle innlegg fra Kroatia
LES MER
|
|
|
|