|
|
Gratis båttur i Helsinki
Lagt inn 04.05.2015 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Norden
Finlands hovedstad er omgitt av vann. Ikke bare ligger byen på en slags halvøy som stikker ut i Bottenvika, Helsinki er full av innsjøer og jeg er faktisk ikke sikker på hva som er øy og fastland, men en båttur er obligatorisk. Det trenger ikke koste penger!
På min andre dag i Helsinki var det heldigvis antydning til bedre vær og til og med noen solgløtt innimellom. Jeg benyttet anledningen til å ta en tur til øya Suomenlinna, som trolig er den byens mest populære attraksjon. Mer om det i et senere innlegg. Her er noen bilder jeg tok på ferjeturen:
Ferja går fra markedsplassen i sentrum, bare et kvartal fra Senatstorget
Du får god utsikt over den gamle ærverdige delen av Helsinki, med blant annet regjeringskontorer, ambassader og domkirken.
Du merker at dette er en sjøfartsby, her ligger ferjene nærmest på rekke og rad. Det går ferje herfra både til Tallinn i Estland og til Stockkholm i Sverige.
Skjærgården består av en uendelig antall øyer i forskjellige størrelser, noen av dem er akkurat passe stor til et hus eller to. Det ser ut til å bo folk overalt, eller i hvert fall har det bodd folk på de fleste øyene.
Selve ferjeturen tar 15 minutter en vei og det går ferje hvert kvarter på dagtid om sommeren. Det går også ferjer på kveldstid.
Vær klar over at dette er en veldig populær tur, i høysesongen kan det være lange køer for å komme ombord.
Ferjeturen til Suomenlinna er en del av den offentlige kollektivtransporten i Helsinki. Kjøper du et dagskort til 8 euro gjelder det både trikk, buss, metro og ombord på disse ferjene. Det finnes også en egen ferjebillett til 5 euro turretur. Du kjøper billetter fra automater før du går ombord, eller fra en billetluke som er betjent om sommeren.
GOD TUR! ... Alle foto: Kyrre Dahl
Liker du denne bloggen? Få Oppdateringer og kommenter innlegget på Facebook-siden: facebook.com/jadetermulig
Du kan også følge bloggen på Twitter eller på Bloglovin: Klikk her for Bloglovin
|
|
|
|
|
DE SISTE BLOGGINNLEGGENE:
En kulinarisk togopplevelse i Wymondham
Lagt inn 12.02.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Mat og drikke
Wymondham stasjon er et godt eksempel på hvor flinke britene er med å ta vare på sin historie. Denne stasjonen er både en kulinarisk og en estetisk opplevelse.
|
Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England
Lagt inn 07.02.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
Norwich er nok en by som få nordmenn har et forhold til. Men, byen er faktisk den best bevarte middelalderbyen i Storbritannia og har attraksjoner som bare London kan overgå.
|
Verdens beste jernbanemuseum
Lagt inn 03.02.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Togreiser og stasjoner
I York ligger det britiske jernbanemuseet med mange flotte utstilte togvogner og mye annet å se på. Jeg tar sjansen på å utrope National Railway Museum til verdens beste! Og, det er gratis!
|
York, en gammel by med mye å by på
Lagt inn 31.01.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Storbritannia
York er en av de største turistdestinasjonene i Storbritannia og det er mye å se på. Byen er full av historie, blant annet fra viking-tiden men har også nyere ting man bør få med seg.
|
Barcelona Airport, en flyplass jeg liker
Lagt inn 25.01.2019 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Flyplasser og flyreiser
Det å reise med fly er noe jeg liker mindre og mindre, men flyplassen i Barcelona er et unntak. Dette er en pen og effektiv flyplass som får flere plusspoeng.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FØLG BLOGGEN MED:
|
Om bloggen
Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser.
Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog!
Les mer...
|
SØK I BLOGGEN:
|
REISEMÅL:
FORSIDEN
Berlin
Benelux-landene
Frankrike
Irland
Italia
Kanariøyene
Kroatia
Litauen
Malta
Norden
Polen
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spania
Storbritannia
Sveits
Tsjekkia
Tyskland
Østerrike
Andre Reisemål
|
KATEGORIER:
TOG
METRO
FLY
BUSS
FERJE OG BÅT
MAT OG DRIKKE
HOTELL
SHOPPING
ANNET
|
KRONOLOGISK:
Februar 2019
Januar 2019
Desember 2018
November 2018
Oktober 2018
September 2018
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012/2011/2010
|
TOG og TOGREISER
Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,
Her er alle innlegg om tog
LES MER
|
OVERNATTING
Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert
Her er alle innlegg om hoteller
LES MER
|
MAT OG DRIKKE
Jeg er glad i kaffe og billig mat
Her er alle innlegg om mat og drikke
LES MER
|
ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:
Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse
Memmingen, en av Tysklands fineste byer
Ljubljana, en slovensk perle
Charleroi, verdens styggeste by, eller kanskje ikke?
Antwerpen: Europas flotteste jernbanestasjon
På julemarked i Bath
Grudziadz, en by med stort potensiale
Gaustabanen, et mesterverk av en bane
Znojmo, en tsjekkisk fornøyelse
Katowice, den nye trendy byen i Polen
Ilfracombe, en typisk seaside town
Luxembourg, en perfekt weekendtur
Petite France, en perle i Strasbourg
San Sebastian, en baskisk perle
Salamanca, en spektakulær opplevelse
|
|