EN REISEBLOGG AV KYRRE DAHL www.erdetmulig.no
Dublin Airport - Trendy terminal 2

Lagt inn 11.04.2014 - Kyrre Dahl - i kategorien: Fly

Jeg mente å huske at flyplassen i Dublin var en sliten gammel terminal, men jeg må ha vært på Terminal 1 forrige gang. Terminal 2 er derimot svært så moderne og trendy og en positiv overraskelse på slutten av denne Irlands-turen.



Det er relativt enkelt å komme seg til flyplassen i Dublin. Det går flere bussruter fra sentrum og til flyplassen. De er relativt dyre og koster 6 euro, men det er også mulig å benytte noen lokale busser, som tar litt lenger tid. Selv brukte jeg Dublin Coach, som går fra Portlaoise til flyplassen via Red Cow trikkestasjon, som var like ved hotellet mitt. Denne går ikke gjennom byen, men for 5 euro var jeg på flyplassen på 15 minutter.



Buss-stasjonen er plassert mellom Terminal 1 og Terminal 2 og det er ikke langt å gå mellom dem, men det er greit å vite på forhånd hvilken vei du skal ta. Et pluss for at det var overbygd gangvei omtrent hele veien fra bussen til Terminal 2. Det gjør seg veldig i det konstant skiftende irske været.



Inne i terminalen er det første du møter et hav av innsjekkings-skranker for Aer Lingus. Dette er nemlig deres hovedbase, men det er også andre selskaper som flyr herfra. Utenfor security er det flere cafèer og butikker og jeg var imponert over den blå glassheisen. Du må ta rulletrappa opp for å komme til avgangshallen.



Så langt hadde alt gått strykefritt, men i sikkerhetskontrollen stoppet alt opp. Her var det ikke mye system på ting og det tok sin tid. Heldigvis var det ikke den helt store menneskemengden, men det var 20 minutter av mitt liv jeg aldri får tilbake. Sikkerhetskontrollen er generellt den mest slitsomme delen av en flytur, ettersom jeg alltid sjekker inn online eller i automat.



På innsiden av security var det nok en gang lyst, moderne og spennende. Det var mange butikker, noen av dem svært lokale. Vi kan nevne en sjokoladebutikk og en whisky-butikk. Det var også flere cafèer, noen av dem med utsikt over rullebanen og flyoppstillingsplassene. En positiv ting er at man faktisk har tatt seg råd til å sette ut noen ordentlige stoler som passasjerene kan sitte og vente i.



Oppe i andre etasje er det en standard cafè og en Burger King. Det var nesten litt morsomt, for når man går dit legger man merke til at det er utrolig mye ledig plass i denne terminalen. Faktisk er bare rundt halvparten av plassen utnyttet til butikker og cafèer, og som sagt særlig oppe føles det ganske tomt. Men, det er mye bedre enn de flyplassene hvor du må kjempe for å i det hele tatt få sitte.



Det er gratis wifi på flyplassen, og i cafèen oppe var det flere sitterplasser med strømuttak langs veggen. Det er ikke spesiellt billig kaffe der, men fortsatt billigere enn Gardermoen. Jeg la forresten merke til at det satt flere ansatte i Aer Lingus i det samme området, det er jo et tegn på at stedet lager bra mat.



Det er dessverre blitt svært vanlig at man ikke opplyser hvilken gate flyet går fra før en time før avgang, og slik er det også på Dublin flyplass. Det er et stykke å gå til mange av gatene, men det er faktisk ikke 430 stykker av dem.

GOD TUR!

Liker du denne bloggen? Kommenter innlegget og få Oppdateringer på Facebook-siden:

facebook.com/jadetermulig




BESTILL OVERNATTING:


Jeg foretrekker å bestille via Booking.com De har et godt utvalg i alle prisklasser

BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
Booking.com

DE SISTE BLOGGINNLEGGENE: 
Deal, badeby med historie i Kent

Lagt inn 16.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Storbritannia

Deal er en gammel havneby, som nå fungerer mest som en badeby og har den eneste intakte piren i Kent. Her finner man også ruiner av en gammel festning og livlige utesteder.

LES HELE INNLEGGET


Gloucester, en uventet havneby

Lagt inn 10.05.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Storbritannia

Ser man kjapt på kartet ligger Gloucester langt inne i landet. Men, denne byen på grensa mellom England og Wales er oppriktig stolt av sin lange historie som havneby. Nå er havneområdet blitt byens triveligste strøk.

LES HELE INNLEGGET


Business Class på Color Line, en stor skuffelse

Lagt inn 22.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Ferjer og båtreiser

Etter en nærmest traumatisk opplevelse på forrige ferjetur mellom Larvik og Hirtshals bestemte jeg meg for å bestille Business Class hos Color Line denne gangen. Det viste seg å være svært langt unna en førsteklasses opplevelse.

LES HELE INNLEGGET


Hotelltips: Ibis Wenceslas Square, Praha

Lagt inn 17.04.23 - Kyrre Dahl - i kategorien: Hoteller

Praha er full av dyre hoteller, men du trenger ikke lete lenge for å finne et rimelig rom. Det er riktignok ikke høysesong, men jeg var godt fornøyd med både pris og rom på Ibis Wenceslas Square i mars 2023.

LES HELE INNLEGGET


Praha - Berlin, en av Europas beste togreiser

Lagt inn 14.04.2023 - Kyrre Dahl - i kategorien: Tog og togturer

Tenk deg en togtur med spektakulær utsikt nesten hele veien, som du kan nyte i en ordentlig restaurantvogn med bordservering, og det hele til en høyst overkommelig pris? Togreisen mellom hovedstedene i Tsjekkia og Tyskland kan virkelig anbefales.

LES HELE INNLEGGET


Annonse


FØLG BLOGGEN MED:





Om bloggen

Hei! Jeg er Kyrre Dahl og i denne bloggen skriver jeg om mine reiser. Jeg reiser så mye jeg kan og så billig som mulig, og særlig med tog! Les mer...

ANNONSEINFO

SØK I BLOGGEN:



REISEMÅL:

  • FORSIDEN

  • Baltikum
  • Berlin
  • Benelux
  • Frankrike
  • Irland
  • Italia
  • Kanariøyene
  • Kroatia
  • Norden
  • Polen
  • Portugal
  • Romania
  • Slovakia
  • Slovenia
  • Spania
  • Storbritannia
  • Sveits
  • Tsjekkia
  • Tyskland
  • Østerrike
  • Andre Reisemål

  • KATEGORIER:

  • TOG
  • METRO
  • FLY
  • BUSS
  • FERJE OG BÅT
  • MAT OG DRIKKE
  • HOTELL
  • ANNET

  • KRONOLOGISK:


  • April 2023
  • Mars 2023
  • Februar 2023
  • Januar 2023
  • Desember 2022
  • November 2022
  • Oktober 2022
  • September 2022
  • August 2022
  • Juli 2022
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • Enda eldre


  • TOG og TOGREISER
    Tog er mitt foretrukne framkomstmiddel,



    Her er alle innlegg om tog
    LES MER


    OVERNATTING
    Når jeg blir imponert over hotellet, eller sjokkert



    Her er alle innlegg om hoteller
    LES MER


    MAT OG DRIKKE
    Jeg er glad i kaffe og billig mat



    Her er alle innlegg om mat og drikke
    LES MER


    ANBEFALTE ELDRE INNLEGG:

    Tvrda, den unike barokk-byen fra Habsburg-tiden

    Telc, en utrolig tsjekkisk småby

    Kosice, en uventet perle i Øst-Slovakia

    Reykjavik, ikke så kaldt og dyrt som fryktet

    Llangollen Railway, veterantog i Wales

    En togtur mellom høye fjell og isbreer

    Norske røtter og spesielle severdigheter i Cardiff

    Norwich, Den best bevarte middelalderbyen i England

    Heidelberg, hvorfor har jeg ikke vært her før?

    På jakt etter en ufo i Katowice

    Jicin, en uoppdaget perle i Tsjekkia

    Delft, kanskje den peneste byen i Nederland

    Frome, en småby med mange overraskelser

    Kristiansund, med fisk og vann i fokus

    Zielona Gora, en trivelig polsk opplevelse

    NYTTIGE LINKER:

    Veterantog i Norge, sommeren 2020
    
    PERSONVERN:
    Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin

    NORDEN
    Natur, fjorder og kortreiste destinasjoner



    Alle innlegg fra Norge, Sverige, Danmark, Island og Finland
    LES MER


    SLOVENIA
    Vakker natur og gamle byer



    Her er alle innlegg fra Slovenia
    LES MER


    BENELUX
    Fra det urbane og moderne til historiske perler



    Her er alle innlegg fra Nederland, Belgia og Luxembourg
    LES MER


    POLEN
    Billig land med mye å by på



    Her er alle innlegg fra Polen
    LES MER

    BESTILL HOTELL OVER HELE VERDEN:
    Booking.com

    SVEITS
    Fantastiske tog og spektakulært landskap



    Her er alle innlegg fra Sveits
    LES MER


    PORTUGAL
    Billig ferieland med overraskelser



    Her er alle innlegg fra Portugal
    LES MER


    KANARIØYENE
    Fantastisk natur og sjarmerende landsbyer



    Her er alle innlegg fra Kanariøyene

    LES MER


    MALTA
    En spennende mix av England, Arabia og Italia med flott natur



    Her er alle innlegg fra Malta

    LES MER


    ITALIA
    Få land har så mye historie å by på som Italia



    Her er alle innlegg fra Italia

    LES MER


    BERLIN
    Europas mest avslappende og spennende hovedstad



    Her er alle innlegg fra Berlin

    LES MER


    KROATIA
    Sol, vin, trøfler og oliven




    Her er alle innlegg fra Kroatia
    LES MER