Lagt inn 31.01.2013 - Kyrre Dahl - i kategorien:
Reisemål
Jeg har sett mye av nye Dubai, der mye er nyere enn min laptop, så nå ville jeg se noe av det gamle eller opprinnelige Dubai. Det førte til et uventet møte med politiet!
Dubai by vokste fram rundt viken eller fjorden Dubai Creek og derfor siktet jeg mot den og så at metrostasjonen Al Ghubaiba skulle være like ved. Det var helt riktig tenkt, men siden metroen der er under bakken var jeg en smule forvirret når jeg kom ut av stasjonen. Men, jeg så vannet og tenkte at det er sikkert den veien. Så feil kan man ta!
Jeg stusset litt over at jeg måtte over en seks felts motorvei for å komme til vannet og det var ingen gangfelt der, men jeg fulgte bare etter cirka 20 indere eller pakistanere som virket som de visste hvor de skulle. I midtrabatten kommer det så en sivilkledd mann opp til meg og identifikasjonen hans viste at han var politi og forlangte å få se mitt pass.
Jeg var litt skeptisk til det hele, for man har hørt om svindlere som stikker av med pass på den måten, men heldigvis har jeg aldri hørt om at slike ting skjer i Dubai. Og det som skjedde videre var at vi, både jeg og de 20 inderne jeg hadde fulgt etter, ble ført bort til en bil, der det satt en politimann i uniform. Da pustet jeg lettet ut og regnet med at det verste som kunne skje var at jeg fikk en bot.
Da den uniformerte politimannen kom fram til mitt pass, så spurte han "tourist?" og jeg svarte ja. Han ristet på hodet og ga meg passet tilbake. Jeg fikk beskjed om at det ikke var lov til å gå over gata slik jeg gjorde og det var det. Han tenkte sikkert "Dumme turist", men men.... Så om ikke akkurat vennlig, var politifolkene i Dubai veldig ryddige i hvert fall. Hva som skjedde med de 20 andre, som antagelig var gjestearbeidere vet jeg ikke, men jeg så at de måtte skrive under på et papir av et eller annet slag. Får håpe at de ikke ble deportert fordi de krysset gaten ulovlig! ( av en eller grunn følte jeg ikke for å bli værende på stedet )
Jeg gikk så tilbake til tbanestasjonen og spurte meg litt for, og fant da ut at jeg hadde gått ut feil utgang og Dubai Creek var et helt annet sted. Dumme turist der altså. Jeg kom så fram til Shindaga-delen av Dubai Creek og der var det både en del gamle bygninger, en Heritage Village og ikke minst en rekke uterestauranter langs elvekanten eller fjordkanten. Dubai Creek er et naturlig innløp, som visstnok går 15 kilometer inn i landet.
Som du ser av bildene var det mange spennende farkoster på vannet i Dubai Creek, men de "gamle" bygningene i Shindaga var ikke så spennende. Det var også mulig å ta cruise både med vanlig båt og en amfibiebil ( se siste bilde ), men det virket som det var relativt dyrt. Jeg ble istedet sittende og se på det som skjedde på vannet.
Jeg hadde planlagt å ta en waterbus fra Shindaga, men det virket som den var lagt ned. Jeg så i hvert fall ikke noe til den, mens jeg satt på en restaurant like ved. Men ved Al Ghubaiba ferjestasjon lå det en ferje klar til avgang, så jeg hoppet på den, for en båttur måtte jeg jo ha!
Det var en pussig ferje for den tok bare en rundtur og så tilbake til utgangspunktet. Og ikke gikk den innover i fjorden heller, men den gikk derimot ut på havet og sørover, slik at vi fikk en formidabel utsikt av Downtown Dubai og ikke minst Burj Khalifa. Turen kostet 50 dirham, rundt 75 norske. Det er annen ferjetur fra Dubai Marina, som muligens er mer spennende.
GOD TUR!
Liker du denne bloggen? Oppdateringer får du på vår Facebook-side:
PERSONVERN: Erdetmulig.no drives av Radionytt.no. Vi samler ikke inn informasjon på våre sider. Vi bruker
imidlertid tredjeparts annonsører som kan legge igjen en cookie på din datamaskin. Vi har bevisst valgt bort personifisert reklame. Admin